Lista aktualności Lista aktualności

Na grzyby!

Dzisiejszy deszcz i dość wysoka temperatura dają nadzieje, że wciągu najbliższych 2-3 dni będzie kolejny wysyp grzybów. To dobra wiadomość dla miłośników grzybobrania i amatorów grzybowych potraw. Wszystkim bowiem wiadomo, że polska kuchnia bez grzybów byłaby o wiele uboższa. A więc zapraszamy na grzyby!

Zanim jednak wyruszymy w leśne knieje musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach:

• Grzyby można zbierać praktycznie wszędzie (wyjątek stanowią rezerwaty przyrody, ostoje zwierzyny, powierzchnie doświadczalne i uprawy o wysokości do 4 m)

• Ubieramy długie spodnie, koszulę lub bluzę z długimi rękawami, nakrycie głowy, buty -najlepiej gumowe. Nie zaszkodzi wziąć ze sobą pelerynę lub płaszcz przeciwdeszczowy. Pamiętamy o preparacie odstraszającym owady (głównie kleszcze i komary), wiklinowym koszyku, naładowanym telefonie komórkowym, nożyku (najlepiej z pędzelkiem) i przy planowanej dłuższej wyprawie kanapkach i termosie z herbatą lub butelce wody mineralnej. Mniej doświadczonym grzybiarzom proponujemy zabranie kieszonkowego atlasu grzybów.

• Nasze pieski niestety zostają w domu.

• Zbieramy tylko te grzyby, co do których mamy absolutną pewność, że są jadalne. Początkującemu grzybiarzowi proponujemy zbieranie tylko grzybów rurkowych – w tej grupie nie ma praktycznie grzybów śmiertelnie trujących. Dobrze jest, aby nasze zebrane grzyby przejrzał doświadczony grzybiarz.

• Błędne jest przeświadczenie, że grzyby trujące mają gorzki smak. Muchomor sromotnikowy i muchomor wiosenny są przyjemnie słodkawe. Fakt, że grzyb jest „napoczęty” przez ślimaka nie świadczy o tym, że jest on jadalny.

• Grzyby zbieramy do przewiewnych pojemników, nigdy zaś do plastikowych reklamówek. Grzyby przy dłuższym przechowywaniu w takich torebkach zaparzają się i ulegają popsuciu.

• Nie zbieramy grzybów w pobliżu dróg, składowisk odpadów bowiem grzyby absorbują z otoczenia różnego rodzaju zanieczyszczenia i toksyny w tym metale ciężkie.

• Zbieramy grzyby w pełnie rozwinięte – takie o wiele łatwiej prawidłowo rozpoznać. Stare grzyby pozostawmy w spokoju. Nie niszczmy także grzybów niejadalnych – mają one do spełnienia ważną rolę w ekosystemie leśnym.

• Pamiętajmy również o innych leśnych niebezpieczeństwach:

- pilnujmy dzieci, bo po pierwsze mogą się zgubić, po drugie często próbują znalezione grzyby i owoce (szczególnie te o jaskrawych barwach).

- pamiętajmy miejsce, gdzie zostawiliśmy samochód.

- nie podchodźmy do zwierząt (mogą być chore).

- nie próbujmy „pomóc” znalezionym małym zwierzętom – zostawmy je w spokoju ich mama na pewno jest gdzieś w pobliżu. Wyjątkiem są zwierzęta złapane na wnyki, czy w widoczny sposób ranne. W takich przypadkach należy powiadomić Nadleśnictwo.

• Swoje śmieci zabieramy ze sobą.

 

Zdjęcia: Krzysztof Ptak