Lista aktualności Lista aktualności

Targi LAS-EXPO

Lasy Państwowe na LAS-EXPO

 

W miniony weekend blisko 65 tys. osób odwiedziło targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle AGRO-TECH w Kielcach. Była to okazja do zapoznania się z nowoczesnymi maszynami i technologiami w branży leśnej i drzewnej oraz bezpośredniej wymiany doświadczeń.

 

W dniach 17-19 marca zwiedzający mieli możliwość obejrzenia i przetestowania narzędzi oraz maszyn wykorzystywanych w transporcie i obróbce drewna, środków ochrony lasu oraz zaawansowanych systemów informatycznych. Targi były okazją do wymiany najnowszych informacji, dzielenia się doświadczeniami, rozpoznania rynków i przyszłych trendów.

Honorowy patronat nad Targami Las-Expo objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który odwiedził także stoisko Lasów Państwowych.

Podczas inauguracji targów w imieniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wystąpił Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu. Podkreślił rolę lasów jako źródła energii odnawialnej, przypominając, że 21 marca leśnicy na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Lasów, a tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: „Lasy i Energia". Przypomniał, że w Polsce nikt nie sadzi tyle co Lasy Państwowe, a roczna produkcja sadzonek drzew i krzewów sięga 800 mln na potrzeby własnych odnowień i zalesień, a także osób prywatnych, w tym na potrzeby zalesień gruntów porolnych. Jedną z 450 szkółek, na których odbywa się produkcja jest nowy kompleks szkółkarsko-nasienny o znaczeniu regionalnym w Nadleśnictwie Daleszyce położony w pobliżu Kielc.

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i RDLP w Radomiu zorganizowały stoisko wystawowe. Tegoroczna wystawa nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo". Leśnicy pokazali możliwości wielostronnego i odpowiedzialnego korzystania z lasów oraz przedstawili ofertę wypoczynku na terenach leśnych. Udzielali porad dotyczących szczegółów gospodarki leśnej, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Ogromnym powodzeniem cieszyły się sadzonki drzew, które rozdawali leśnicy.

 

Zwiedzający oglądali maszyny leśne i nowe rozwiązania technologiczne. Wymieniali także doświadczenia z przedstawicielami branży leśnej i drzewnej. Leśnicy byli również jurorami w konkursie dla wystawców.

Tradycyjnie atrakcją stoiska oraz uroczystości otwarcia targów była obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej.