Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Świętokrzyska"

Kilka słów o Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Puszcza Świętokrzyska"

Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wielki test o lesie

Wielki test o lesie

Już w najbliższą środę, 26 czerwca będzie można wziąć udział w „Wielkim Teście o Lesie”. Dzięki leśnemu testowi widzowie będą mieli okazję przekonać się, na czym polega codzienna praca leśnika i co oryginalnego można ugotować z darów lasu. Część zdjęć do programu - dotyczących sportu i turystyki w lesie nagrywano w Puszczy Kozienickiej.

Tym razem w teście na pytania będą odpowiadali aktorzy, piosenkarze oraz popularni dziennikarze. Dwuosobowe zespoły będą musiały wykazać się wiedzą o lasach, zwierzętach tam żyjących i roślinach, a także o Lasach Państwowych i pracy leśników.  Łącznie celebrytom zostanie zadanych 36 pytań.
Widowisko poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.

„Wielki Test o Lesie” 26 czerwca o godz. 21:20 w TVP1

W teście, oprócz osób w studio, może brać udział każda osoba odpowiadając na pytania w trzech quizach. Są one już dostępne na stronie programu.

Tam też widzowie mogą obejrzeć wybrane odcinki „Obliczy lasów”, programu realizowanego przez leśników, oraz krótkie filmy z serii „10 faktów o…”, np. wężach, sowach, wilkach oraz żubrach.

Na stronie leśnego testu już teraz można przeczytać artykuły na temat ochrony przyrody, kondycji krajowych lasów czy też dofinansowania jakie LP przekazują samorządom.

Dlaczego warto wziąć udział w leśnym teście? Spędzając wolny czas na terenach leśnych, trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie się po nich poruszać, a podczas wędrówek warto być uważnym obserwatorem i umieć rozpoznać gatunki drzew i innych roślin, wypatrzyć ślady dzikich zwierząt czy gniazda ptaków.

 * Projekt „Dla Lasu, Dla Ludzi - leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej" został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.