Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bushcraft i survival – ankieta

Bushcraft i survival – ankieta

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę.

Od 1 listopada 2019 r. Lasy Państwowe prowadzą program pilotażowy, który pozwala legalnie nocować na wybranych obszarach lasów w Polsce. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie (w tym bushcraftem i survivalem) o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny pilotażu i wyciągnięciu wniosków na przyszłość. Ankieta jest anonimowa. Zajmie do 10 minut - http://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl. Wyniki będą analizowane i przedstawiane zbiorczo. Dziękujemy za poświęcony czas.

Na terenie RDLP w Radomiu działania w ramach pilotażu udostępnienia obszarów leśnych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu realizuje Nadleśnictwo Łagów (Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska”). Udostępniło do tego celu obszar Pasma Jeleniowskiego.

Bushcraft i surwiwal to nietypowe formy aktywności terenowej nastawione m.in. na bliski kontakt z naturą, minimalizm i samowystarczalność podczas przebywania w lesie. Na obszarach pilotażowych, dzięki nowym uregulowaniom społeczność ta będzie mogła uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Ideą pilotażu są działania wstępne, które mają pomóc rozpoznać podstawowe bariery oraz zebrać wiedzę niezbędną do realizacji przyszłych projektów.

Nadleśnictwo Łagów udostępniło do tego celu obszar Pasma Jeleniowskiego o powierzchni aż 2 000 ha. Wyprawa jest o tyle ciekawsza, że można ją połączyć z wędrówką w pobliże rezerwatów przyrody: „Szczytniak", „Góra Jeleniowska” oraz „Małe Gołoborze”. W obszarze tym znajdują się również takie atrakcje jak kaplica na Górze Witosławskiej, XIX-wieczna figura Chrystusa w jej sąsiedztwie, czy źródło „Malinowy Stok”.

Obszar w Nadleśnictwie Łagów wyznaczony został zarządzeniem nadleśniczego. Ustalono też regulamin do stosowania przez osoby chcące skorzystać z możliwości dostępnych w wyznaczonych obszarach leśnych https://lagow.radom.lasy.gov.pl/documents/11026/37129262/51_2019.pdf/e44bca0c-50d9-0e0c-59f3-0eab92077bd7. Jednym z jego ważniejszych punktów jest biwakowanie w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną). Biwakujący muszą potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Zanim wyruszysz do lasu zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pilotaz-bushcraft-i-survival/pytania-dotyczace-obszarow-pilotazowych

Łącznie Lasy Państwowe wyznaczyły 43 specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha. Pilotażowy program potrwa do 23 listopada 2020 roku. Wszystkie szczegóły, w tym mapy i regulamin zostały opublikowane na stronie internetowej Lasów Państwowych. Mapa jest również dostępna w aplikacji Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy