Asset Publisher Asset Publisher

Czy dokarmiać ptaki ?

Fot. Krzysztof Ptak       

Czy dokarmiać ptaki? Ten spór toczony jest od wielu lat i nie ma chyba na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół musimy robić to w sposób odpowiedzialny, bowiem nieodpowiednie ich dokarmianie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Poniżej kilka wskazówek jak należy dokarmiać ptaki:

  1. Dokarmianie ptaków należy rozpocząć z chwilą nadejścia mrozów i opadów śniegu i kontynuować przez całą zimę – ptaki przyzwyczajają się do miejsc, gdzie mogą zdobyć pokarm.
  2. Budowa karmnika. Musi on być przykryty daszkiem tak, aby chronił wyłożony pokarm przed opadami atmosferycznymi. Jego konstrukcja powinna zapewnić ptakom możliwość swobodnego przylotu oraz odlotu – czasem ucieczki przed drapieżnikami. Ważną sprawą jest możliwość okresowego czyszczenia karmnika z resztek pokarmu i odchodów. Pozostające resztki pokarmu i ptasie odchody mogą być miejscem rozwoju pasożytów i ptasich chorób.
  3. Karmnik umieszczamy wysoko w miejscu, gdzie koty nie będą miały do niego dostępu. Unikamy przeszklonych powierzchni (dużych okien, werand itp.) ponieważ może zdarzyć się, że spłoszony ptak zabije się uderzając w szybę.
  4. Bardzo ważna sprawa – pokarm. Musimy pamiętać o tym, że karma musi być odpowiednia i nie zepsuta.

Jakie rodzaj pokarmu lubią nasi skrzydlaci goście najbardziej lubią?

  • Sikorki – słonina (bez żadnych przypraw i bez soli !), nasiona słonecznika, konopie.
  • Wróble i mazurki – kasza (drobna), łuskany słonecznik, proso
  • Sierpówki, gołębie, kawki i gawrony – grubsze kasze, pszenica, pokrojone w 1-centymetrową kostkę suche białe pieczywo.
  • Dzwońce – konopie i słonecznik
  • Trznadle – proso, płatki owsiane
  • Kosy i kwiczoły – pokrojone rodzynki, morele, daktyle, a przy niewielkim mrozie jabłka.

Nie wolno wykładać pokarmów solonych (słoniny, warzyw itp.) spleśniałego pieczywa, suchych owoców, pieczywa na zakwasie, potraw zepsutych i zjełczałych.