Asset Publisher Asset Publisher

Konferencja „Powstanie Styczniowe 1863-1864. Pamiętamy”

1 lutego w siedzibie RDLP w Radomiu odbyła się konferencja pn.: „Powstanie Styczniowe 1863-1864. Pamiętamy”. Podczas wydarzenia miała miejsce promocja niezwykłego wydawnictwa – dwutomowej publikacji „Powstanie Styczniowe 1863-1864. Pamiętamy” autorstwa Piotra Kacprzaka, zastępcy dyrektora RDLP w Radomiu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez RDLP w Radomiu oraz Świętokrzysko-Radomski Oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji oraz organizacji zajmujących się kulturą i historią, ochroną przyrody i środowiska oraz leśnictwa, nauki i szkolnictwa, służby mundurowe, członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz leśnicy.

We wstępie do konferencji głos zabrali Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu oraz dr Jacek Koba, przewodniczący Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W trakcie wydarzenia Piotrowi Kacprzakowi wręczony został Krzyż Komandorski Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przyznany na wniosek dyrektora RDLP w Radomiu oraz Jednostki Strzeleckiej nr 1005 Związku Strzeleckiego Strzelec Organizacji Społeczno-Wychowawczej im. Płk. Dionizego Czachowskiego w Lipsku przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Akt nadania odczytał Tomasz Krzyczkowski, inspektor Związku Strzeleckiego, a odznaczenie wręczył płk. Stanisław Kalski, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Warszawie wraz z obecnymi na konferencji przedstawicielami służb mundurowych.

W części referatowej wystąpili Piotr Kacprzak, który przedstawił temat „Nim wybuchło Powstanie Styczniowe” oraz Paweł Staszczak, historyk ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Avito Vivit Honore, który omówił przebieg Powstania Styczniowego w województwie sandomierskim i krakowskim.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „1863-1864. Pamiętamy”, która jest częścią projektu „Leśnicy Powstańcom Styczniowym” i przedsięwzięciem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu stanowiącym upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wystawę można obejrzeć na stronie, która powstała dla upamiętnienia działań leśników dotyczących Powstania Styczniowego. Pod adresem www.lesnicypowstancomstyczniowym.pl znajduje się wystawa w wersji cyfrowej, informacja o publikacji oraz uroczystościach stanowiących upamiętnienie Powstania Styczniowego. Zamieszczono tam też linki do stron o Powstaniu Styczniowym. Strona została opracowana przez Foto Media Art Konrad Pytel.

Konferencję zakończyło wystąpienie grupy rekonstrukcyjnej przy II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

https://lesnicypowstancomstyczniowym.pl/Sama wystawa składa się z 10 obustronnych paneli ekspozycyjnych do prezentacji zewnętrznej lub wewnętrznej zawierających treści z podziałałem na części: Dyktatorzy Powstania Styczniowego 1863-1864 w województwie sandomierskim i krakowskim; Bohaterowie Powstania Styczniowego 1863-1864 w województwie sandomierskim i krakowskim; Gospodarka leśna w okresie Powstania Styczniowego; Symbole Powstania Styczniowego; Miejsca Pamięci Powstania Styczniowego; Miejsca bitew Powstania Styczniowego. Koncepcja i opracowanie wystawy: Piotr Kacprzak, dr inż. Edyta Nowicka, Beata Okulińska, RDLP w Radomiu. Opracowanie graficzne: ARTIGRAF Tomasz Fijałkowski. Wystawa była eksponowana w podczas uroczystości i w miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym w regionie, między innymi w Mircu, na Polanie im. płk. Dionizego Czachowskiego (upamiętnienie bitwy pod Jeziórkiem), w Lasach Cisowskich (uroczystość poświęcenia Krzyża Powstańców Styczniowych) oraz podczas obchodów bitwy pod Radzanowem w Białobrzegach.