Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Królestwo roślinności bagiennej

Użytkami ekologicznym nazywamy zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna , torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności itp.

Na terenie naszego Nadleśnictwa znajduje się siedem tego typu obiektów:

Użytek ekologiczny „Śródleśna łąka" położony w dolinie Łukawki, częściowo podmokły, ze wszystkich stron otoczony lasem. Spotkamy tutaj  stanowiska pełnika europejskiego, podkolana białego i storczyka szerokolistnego.

   

Użytek ekologiczny „Bagno". Ochroną objęto śródleśny zbiornik wodny i otaczające go torfowisko. Występują tu fitocenozy torfowisk przejściowych oraz łozowiska z wierzbą szarą i pięciopręcikową. Jest to miejsce bytowania licznych gatunków owadów, płazów i ptaków preferujących środowisko wodno – błotne.

Użytek ekologiczny „Bagno 2". Jest to torfowisko o charakterze przejściowym, okresowo zalewane wodą. Występują tu liczne gatunki mchów, bagno zwyczajne, modrzewnica zwyczajna, wełnianka. Miejsce bytowania licznych gatunków owadów, płazów i ptaków preferujących środowisko wodno – błotne.

 

Użytek ekologiczny „Bagno 3". Jest to torfowisko śródleśne. Występuje tutaj dobrze zachowany układ fitocenoz torfowisk wysokich, przejściowych, bory bagiennego i formy przejściowe pomiędzy nimi. Występuje tu masowo rosiczka okrągłolistna. Miejsce bytowania licznych gatunków owadów, płazów i ptaków wodno-błotnych.

Użytek ekologiczny „Bagno 4". Ochronie podlega stale podmokła, okresowo zalewana wodą enklawa śródleśna. Przedstawia ona późne stadia sukcesji na torfowisku wysokim. Występuje tu masowo rosiczka okrągłolistna; prócz tego liczne gatunki mchów, bagno zwyczajne, wełnianka i inni przedstawiciele roślinności bagienno – torfowej. Jest to miejsce bytowania zwierząt preferujących środowisko wodno – błotne.

Użytek ekologiczny „Łąka z pełnikami". Celem ochrony jest zachowania ze względów dydaktycznych stanowiska pełnika europejskiego oraz występujących na tym terenie roślin z rodziny storczykowatych.

 

Użytek ekologiczny "Torfowisko śródleśne koło miejscowości Mocha".  Ustanowiony 12 listopada 2014 r. ma na celu zachowanie ekosystemu śródleśnego oczka wodnego z wykształconymi w jego sąsiedztwie siedliskami podmokłymi ze zbiorowiskami turzyc, sitowia i pałki wodnej, stanowiącego miejsce lęgowe wielu gatunków płazów i gadów, a także ptaków i owadów. Stanowi on także miejsce bytowania i rozrodu bobra europejskiego. Użytek ten cechuje się dużymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wielki test o lesie

Wielki test o lesie

Już w najbliższą środę, 26 czerwca będzie można wziąć udział w „Wielkim Teście o Lesie”. Dzięki leśnemu testowi widzowie będą mieli okazję przekonać się, na czym polega codzienna praca leśnika i co oryginalnego można ugotować z darów lasu. Część zdjęć do programu - dotyczących sportu i turystyki w lesie nagrywano w Puszczy Kozienickiej.

Tym razem w teście na pytania będą odpowiadali aktorzy, piosenkarze oraz popularni dziennikarze. Dwuosobowe zespoły będą musiały wykazać się wiedzą o lasach, zwierzętach tam żyjących i roślinach, a także o Lasach Państwowych i pracy leśników.  Łącznie celebrytom zostanie zadanych 36 pytań.
Widowisko poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.

„Wielki Test o Lesie” 26 czerwca o godz. 21:20 w TVP1

W teście, oprócz osób w studio, może brać udział każda osoba odpowiadając na pytania w trzech quizach. Są one już dostępne na stronie programu.

Tam też widzowie mogą obejrzeć wybrane odcinki „Obliczy lasów”, programu realizowanego przez leśników, oraz krótkie filmy z serii „10 faktów o…”, np. wężach, sowach, wilkach oraz żubrach.

Na stronie leśnego testu już teraz można przeczytać artykuły na temat ochrony przyrody, kondycji krajowych lasów czy też dofinansowania jakie LP przekazują samorządom.

Dlaczego warto wziąć udział w leśnym teście? Spędzając wolny czas na terenach leśnych, trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie się po nich poruszać, a podczas wędrówek warto być uważnym obserwatorem i umieć rozpoznać gatunki drzew i innych roślin, wypatrzyć ślady dzikich zwierząt czy gniazda ptaków.

 * Projekt „Dla Lasu, Dla Ludzi - leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej" został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.