Lista aktualności Lista aktualności

Nagrobek Nadleśniczego Stanisława Sobolewskiego zostanie odnowiony

Nagrobek Nadleśniczego Stanisława Sobolewskiego zostanie odnowiony.

Pracownicy Nadleśnictwa Łagów włączyli się w akcję zbierania funduszy na remont zabytkowego nagrobka Nadleśniczego Stanisława Sobolewskiego znajdującego się na łagowskim cmentarzu.

                               

Inicjatorem akcji ratowania zabytków na łagowskim cmentarzu jest p. Zdzisław Zwoliński – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łagów. Kwesta na łagowskiej nekropolii została zorganizowania po raz pierwszy w roku ubiegłym, w tegorocznej trwającej 2 dni wzięło udział 72 osoby w tym również łagowscy leśnicy. Zebrano ponad 5 tys. zł.

Stanisław Sobolewski urodził się 1 maja 1826 roku we wsi Kierzek powiecie wieluńskim; ojciec jego był podleśnym w Leśnictwie Krzepice. W 1842 roku rozpoczął naukę w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa na Marymoncie w Warszawie; naukę ukończył 27 czerwca 1844 roku. Od 22 VIII 1844 roku rozpoczął praktykę w Leśnictwie Krzepice a od 21 X 1844 roku pełnił obowiązki zastępcy podleśnego biurowego. Od 1 VIII 1849 roku przeniesiony został na stanowisko p.o. Rachmistrza w Oddziale Lasów w Rządzie Gubernialnym Augustowskim. W październiku 1851 roku powierzone mu zostały obowiązki młodszego adiunkta (od 1 XI 1854 roku starszego adiunkta) przy urządzaniu lasów w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Od 4 III 1857 roku powierzone mu zostały obowiązki sekretarza w Rządzie Gubernialnym Warszawskim; obowiązki te pełnił do chwili powierzeniu mu obowiązków nadleśniczego Leśnictwa Łagów. W międzyczasie zdał egzaminy z języka rosyjskiego (25 XI 1845 rok),  na urząd Podleśnego klasy I (14 III 1848 rok) oraz na urząd nadleśniczego Klasy II (19 V 1854 rok) „z przyzwoitym dla służby uzyskaniem". Formalnie stanowisko nadleśniczego objął 7 VII 1858 roku; przed jego objęciem musiał wpłacić jednak kaucję 450 Rbsr. na poczet ewentualnie poczynionych strat dla skarbu.

Akt nominacji Stanisława Sobolewskiego na Nadleśniczego Nadleśnictwa Łagów

Obejmując urząd złożył w obecności całej służby leśnej Leśnictwa Łagów rotę przysięgi o następującej treści:

   „Ja niżej wyrażony przyrzekam i przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że pragnę i obowiązany jestem JEgo Cesarskiej Mości mojemu prawdziwemu i naturalnemu i Najmiłościwszemu Wielkiemu Panu Cesarzowi Aleksandrowi Mikołajewiczowi Samowładcy wszech. Rossyi i Jego Cesarskiej Mości Następcy Tronu Wszech Rossyjskiego, Jego Cesarskiej wysokości Księciu Mikołajowi Aleksandrowiczowi, wiernie i bezstronnie służyć i we wszystkiem być posłusznym nieszczędząc życia swego do ostatniej kropli Krwi, i wszystkie do wysokiego JEgo Cessarskiej Mości Samowładztwa mocy i władzy należące prawa i przywileje postanowione, i na przyszłość postanowić się mające, podług najściślejszego brzmienia mocy i ważności przestrzegać i ochraniać, a przytym ile możności starać się i popierać wszystko co tylko JEgo Cesarskiej Mości wiernej służby i dobra Państwa we wszystkich względach dotyczyć może, - a uszczerbku zaś JEgo Cessarskiej Mości interesu szkodzić i stracie jak tylko się o tem dowiem, nie tylko zawczasu donosić, lecz oraz wszelkiemi środkami odwracać i niedopuszczać starać się i wszelką powierzoną tajemnicę ściśle zachowywać będę, a poruczony i włożony na mnie obowiązek tak według niniejszej jako i szczegółowej przepisanej od czasu do czasu w Jego Cessarskiej Mości imieniu przez przełożonych nademną zwierzchników postanawianych Instrukcyi, przepisów (regulaminów) i ukazów należycie podług sumienia mego sprawować, a dla własnej korzyści, pokrewieństwa  przyjaźni lub nienawiści, wbrew obowiązkowi swemu i przysiędze niepostępować, i tak się zachowywać i postępować, jak wiernemu JEgo Cessarskiej Mości poddanemu przystoi i należy, a jako ja przed Bogiem i strasznym JEgo Sądem zawsze z tego zdać sprawę mogę, tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Syna JEgo Męko. – Amen.

                                                                                                             Tak przysiągałem     

                                                                                                                                    Sobolewski Stanisław

 

    Protokół przekazania-przejęcia lasów sporządzony został dopiero w grudniu 1858 roku. Niezależnie od złożonej przysięgi, obejmujący urząd nadleśniczego Stanisław Sobolewski zobowiązany był do odczytania i napisania treści artykułów 367 i 371 Kodeksu Karnego. Oba dotyczyły ewentualnej kary za przewinienia w służbie. W myśl zapisów obu artykułów, za popełnione przewinienia mógł być zesłanym do guberni Tomskiej lub Tobolskiej oraz być skazanym na karę 1-2 lat więzienia i karę chłosty.

  

 

Stanisław Sobolewski zmarł nagle 31 stycznia 1864 roku, po krótkiej i ciężkiej chorobie. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Łagowie.