Lista aktualności Lista aktualności

90-lecie Lasów Państwowych

Będziemy obchodzić 90 -te urodziny

Obchody zainaugurowane zostaną 26 marca w Sejmie. Zorganizowana tam zostanie konferencja nt. wpływu gospodarki leśnej na gospodarkę kraju. W roku wyborczym parlamentarzyści z pewnością chętnie zaangażują się w taką inicjatywę. Konferencję objęła patronatem marszałek Ewa Kopacz.

Równolegle odbędzie się konferencja o zrównoważonej gospodarce leśnej i wystawa podsumowująca 90-lecie. Do posłów skierowana zostanie specjalna oferta edukacyjna. – Tego nigdy za wiele, zwłaszcza że okazuje się, iż nasi parlamentarzyści o przyrodzie, o lasach nie wiedzą za wiele – mówi Turczyk. Dla polityków zorganizowany będzie też quiz wiedzy leśnej. Ciekawostką są przymiarki do iluminacji na zielono jednego z budynków w Warszawie, np. Sejmu lub Pałacu Prezydenckiego.

Ze względu na kanonizację Jana Pawła II (27 kwietnia) złamana zostanie tradycja Święta Lasu, organizowanego w ostatni weekend kwietnia. Przyszłoroczne obchody zostaną przesunięte na 5–11 maja. Imprezom będzie patronował prezydent Komorowski.

– Ponieważ LP powstały w latach 20., chcielibyśmy zaproponować imprezę w stylu retro – informuje dyrektor CILP. Taka stylistyka pokazałaby istniejące nawiązania do tradycji kultywowanej do dziś. 17 czerwca w Kielcach zorganizowany będzie na dużą skalę kongres leśników. Dni otwarte LP także mają być szczególnie uroczyste (przypadną między 14 a 22 czerwca).

Trwają też rozmowy nad zorganizowaniem w TVP „Wielkiego testu wiedzy o lasach", na wzór podobnych z historii czy sportu, cieszących się ogromnym zainteresowaniem.

Ponownie zapowiedziano zmiany, jakie mają dotknąć stronę internetową LP. – Dziś zbiera ona złe opinie. Jej nowoczesność zakończyła się pięć lat temu – komentował Turczyk. W nowej odsłonie ma skupiać nie tylko obecne treści, ale też takie dodatki jak bieliki czy żubry on-line.

Na 90. rocznicę LP przygotowano oczywiście wydawnictwa. Jednym z nich będzie album „90 niezwykłych drzew Polski" – publikacja, która jest rozwinięciem cyklu „Słynne drzewa" znanego z naszych łamów (s. 34).

Na obchody jubileuszu przygotowano także modyfikację logotypu LP, nawiązującą stylistyką zarówno do współczesności, jak i do lat 20. ub. wieku.

Wreszcie jesienią przyszłego roku rozpocznie się akcja „Drewno jest super!", mająca na celu przybliżenie społeczeństwu, jak ważne w codziennym życiu są produkty z drewna. To cenna inicjatywa, zwłaszcza że badania pokazują, iż w tej materii nadal jest co robić.
źródło: Las Polski