Lista aktualności Lista aktualności

Leśnik najlepszym rolnikiem

Serdeczne gratulacje dla naszego kolegi – leśnika Andrzeja Dąbrowskiego – leśniczego Leśnictwa Widełki. W plebiscycie na najlepszego rolnika roku w powiecie kieleckim zdobył I miejsce. Dwie pasje Andrzeja pszczelarstwo i leśnictwo połączyły się w jedną całość – co dało tak wspaniały efekt. A zamiłowanie do pszczół przejął od dziadka Jana i ojca Czesława. Później była nauka w znanym w całej Polsce Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, praktyki w pasiekach w Brzesku, Czerminie, Pszczelej Woli oraz w Austrii. No i wreszcie pierwsze 10 uli podarowanych przez tatę.

Połączenie pszczelarskiej pasji i pracy jako leśniczy nie jest wcale łatwe. Bez pomocy żony – Basi, synowej i syna sam nie dałby rady. 70 pszczelich rodzin, o które trzeba bez przerwy dbać to trudne i czasochłonne zajęcie. Praca leśniczego zajmuje większą część dnia i pomoc rodziny przy pszczołach jest nieodzowna. Jak mówi nasz laureat las i pszczoły to dwie nierozerwalne rzeczy. Najlepszy miód otrzymuje się z leśnych drzew i roślin zielnych – z wrzosu, nawłoci, maliny, kruszyny, lipy, akacji a także ze spadzi. Uzupełnieniem leśnego pożytku są rośliny miododajne, które Andrzej sieje w swoim gospodarstwie. Są to między innymi facelia i gorczyca.

Wiedzę o pszczołach przekazuje między innymi podczas organizowanych przez leśników pokazów i festynów. Trzeba bowiem wiedzieć, że Lasy Państwowe prowadzą od kilku lat akcję „Pszczoły wracają do lasu” w ramach której prowadzone są zajęcia, pogadanki oraz zakładane leśne barcie (ule drążone w pniach drzew).