Lista aktualności Lista aktualności

O odnowieniach naturalnych i planach szkółkarskich przed wakacjami

Czerwcowa, letnia aura sprzyjała terenowym spotkaniom szkoleniowym i naradom. W zakresie hodowli lasu były to odnowienia naturalne i szkółkarstwo.

17 czerwca w Nadleśnictwie Łagów spotkali się inżynierowie nadzoru z wszystkich nadleśnictw RDLP w Radomiu, aby podyskutować o odnowieniach naturalnych. Z udziałem zastępcy dyrektora ds. gospodarki leśnej Piotra Kacprzaka i pracowników Wydziału Gospodarki Leśnej radomskiej dyrekcji omawiano praktyczne, ale i formalne aspekty inicjowania, ewidencjonowania i pielęgnowania samosiewów.  Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, sukcesami, wątpliwościami i – co szczególnie ważne – również wnioskami z poniesionych porażek. Mimo, że nie na wszystkie pytania udało się wyczerpująco odpowiedzieć, to z pewnością spotkanie zaowocuje dalszym podnoszeniem rangi tej formy odnowienia we wszystkich jednostkach RDLP w Radomiu. W 2021 r. planowane jest uznanie ok. 300 ha samosiewów. To najwyższa w ostatnich latach powierzchnia odnowień naturalnych, choć zapewne jeszcze odległa od wartości pełnego wykorzystania ich potencjału.

25 czerwca na terenie Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce o bieżących problemach gospodarki szkółkarskiej rozmawiali zastępcy nadleśniczych RDLP w Radomiu. Wspólnie z pracownikami Wydziału Gospodarki Leśnej zastanawiano się jak najlepiej zaplanować wieloletnią produkcję sadzonek, uwzględniając w niej również ok. 3 mln. młodych drzewek opuszczających co roku szkółkę kontenerową. Wypracowany schemat planowania na pewno ułatwi koordynację obrotu sadzonkami w całej radomskiej dyrekcji. Podczas obchodu obiektów GNS  gospodarze przedstawili aktualną strukturę produkcji kontenerowej oraz bieżące zagadnienia, a także  problemy przechowalnictwa nasion i sadzonek. Z uczestnikami spotkała się także profesor Hanna Stępniewska z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W syntetycznym wystąpieniu przedstawiła kilka praktycznych aspektów organizacji i higieny zbioru nasion, pozwalających minimalizować zagrożenie ze strony grzybów, obniżających wartość materiału siewnego.