Lista aktualności Lista aktualności

Śmieciowe potwory opanowały Nadleśnictwo Łagów

Śmieciowe potwory opanowały Nadleśnictwo Łagów

 

Nadleśnictwo Łagów ogłosiło konkurs dla przedszkolaków z placówek oświatowych na terenie działania Nadleśnictwa pod frapującym tytułem „Śmieciowy potwór". Odbył się w on dwóch etapach; w pierwszym nauczyciele mieli za zadanie przeprowadzić cykl zajęć poruszających zagadnienia związane z problemem zaśmiecania, przybliżających zagadnienia segregacji śmieci oraz recyklingu. W drugi etapie dzieci wraz ze swoimi rodzicami, lub opiekunami mieli wykonać „Śmieciowego potwora" z odpadów o jakie nietrudno w każdym naszym domu.

Organizator konkursu chciał osiągnąć następujące cele:

  • Dostarczenie wiadomości na temat przyczyn zanieczyszczania środowiska oraz sposobów zapobiegania tym zanieczyszczeniom
  • Kształtowanie u dzieci poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego
  • Wdrażanie dzieci do dbałości o otaczająca nas przyrodę oraz jej ochronę (w tym uświadomienie potrzeby segregacji odpadów)
  • Rozwijanie umiejętności reagowania na zanieczyszczanie środowiska przez rówieśników i dorosłych
  • Stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia, rozwijaniu kreatywności plastycznej dzieci
  • Zaangażowanie osób dorosłych (nauczycieli, rodziców) do współdziałania w realizacji zadań konkursowych

 

Na konkurs wpłynęło 97 prac – figur przestrzennych – śmieciowych potworów.

Inwencja autorów nadesłanych prac była ogromna i trudna do opisania. Śmieciowe potwory wykonano z materiałów odpadowych powstających w gospodarstwach domowych. Autorzy prac wykorzystali do tego celu m in. plastikowe butelki, metalowe puszki, opakowania po serkach, jogurtach, nakrętki od butelek, tekturowe opakowania, plastikowe worki, wytłaczanki do jajek, zużyte baterie, żarówki. Jury konkursowe miało duży problem przy ocenie prac. Dlatego prace podzielono na kilka kategorii:

  • Śmieciowe roboty
  • Żony Śmieciowego potwora
  • Śmieciowe grubasy
  • Smoki
  • Śmieciowe zwierzaki
  • Inne śmieciowe potwory

Za najciekawszego i najstraszniejszego śmieciowego robota uznano pracę Nikoli Szczuckiej z przedszkola przy PSP w Iwaniskach wykonanego z pomocą mamy – Justyny

Budzącą największy lęk żonę śmieciowego potwora wykonała Aleksandra Skobel wraz z jej mamą Moniką

Z kolei najbardziej otyły śmieciowy grubas postał w przedszkolu „Tęcza" w Łagowie, a najbardziej smoczego potwora wykonał Kacper Gacoń ze Szkoły Podstawowej w Zbelutce korzystając z pomocy swojej mamy – Anety. W kategorii śmieciowe zwierzaki jury wystraszyło się pracy Beaty Serwaty z PSP w Rudzie, wykonanej przy pomocy mamy Beatki – Iwanny.

Ponieważ inwencja dzieci i ich rodziców okazała się być nieograniczoną stworzono kategorię „Inne śmieciowe potwory", w której skutecznie wystraszyła oceniających Oliwia Tomaszewska z PSP w Nowym Skoszynie swoim potworem wykonanym z pomocą mamy – Agnieszki.

„Śmieciowe potwory" prze jakiś czas będą straszyć jeszcze w Izbie Edukacyjnej w Woli Łagowskiej będąc eksponatami wystawy pokonkursowej, a następnie zostaną starannie posegregowane i przeznaczone do recyklingu.

 

Protokół Jury konkursowego

Zaproszenie na finał konkursu i rozdanie nagród