Wydawca treści
PGL Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.
Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.
Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew
Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.
Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.
Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.
W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.
Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.
87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.
Najnowsze aktualności
Stop pożarom traw
Stop pożarom traw
Stop pożarom traw – stawiamy na wspólne działania.
13 marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw”. Lasy Państwowe włączyły się w tę bardzo potrzebną inicjatywę straży pożarnej. W regionie problem dostrzegają nie tylko strażacy i leśnicy, ale też policja i samorządy. Już w końcu lutego w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Szydłowcu spotkali się i rozmawiali o tym, jak zapobiec problemowi wszyscy, którzy walczą ze szkodliwym procederem wypalania traw i nieużytków. Rozwiązaniem problemu może być połączenie współpracy, prewencji i nowych technologii. Choć przedwiośnie wydaje się być dość mokre, to wszechobecne symptomy nadchodzącej wiosny nie pozostawiają złudzeń. Wiosna, a wraz z nią wytężony czas dla strażaków i leśników nadchodzi. Marzec i kwiecień to statystycznie najgorsze miesiące pod względem zagrożenia pożarowego związanego z wypalaniem traw i nieużytków. Pożary te bardzo często przez samorzutne przerzuty są przyczyną pożarów lasów. Ważne jest więc przygotowanie do działań oraz opracowanie i wdrożenie skutecznych mechanizmów przeciwdziałania zagrożeniom. Regionem, gdzie zagrożenie ze względu na zachowania ludzi i strukturę użytkowania gruntów jest od lat ogromne jest powiat szydłowiecki. Aby przeciwdziałać zagrożeniu straż pożarna, policja i leśnicy oraz samorządowcy prowadzą tu szczególnie intensywne wspólne działania prewencyjne i operacyjne, tak by uchronić ludzi, mienie i przyrodę przed niszczącym ogniem.
Już w końcu lutego w Komendzie Powiatowej PSP w Szydłowcu obradowano, jak wspomóc działania dotyczące walki z procederem wypalania traw z wykorzystaniem nowych technologii – dronów i fotopułapek. Genezą spotkania była rozmowa o problemie komendanta PSP w Szydłowcu mł. bryg. Pawła Sokoła oraz zastępcy dyrektora RDLP w Radomiu Piotra Kacprzaka, która miała miejsce w końcu 2019 roku. Szerokie grono zaproszonych osób wynikało z rangi problemu, z którym w różnym stopniu borykają się wszystkie pięć gmin powiatu szydłowieckiego. Wobec tego konieczne jest zaangażowanie tych, którzy mogą pomóc w działaniach profilaktycznych, stąd obecność samorządowców, OSP, PSP, policji i leśników. Szczególny region Powiat szydłowiecki jest szczególny ze względu na sposób użytkowania gruntów przez mieszkańców. Znaczna część pól i pastwisk jest pozostawiona bez użytkowania, porośnięta samosiejkami, a tereny te bardzo często sąsiadują z lasami. Na spotkaniu byli przedstawiciele RDLP w Radomiu i nadleśnictw: Skarżysko, Przysucha i Radom, które doskonale znają problem.
Na pewno wzmocnią działania edukacyjno-prewencyjne. Odstraszająco działają też patrole policji i nagłaśnianie problemu – wszelkimi sposobami.
#StopPożaromTraw http://www.stoppozaromtraw.pl/ http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/nie-wypalajcie-traw-wspolny-apel-strazakow-i-lesnikow
Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, niszczy glebę i stanowi zagrożenie dla lasów i ludzi. Może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych!! Wbrew obiegowej opinii pożar łąki nie użyźni gleby, a wręcz odwrotnie – wyjałowi ją!! Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji! Ponieważ problem jest wciąż aktualny, a przełom zimy i wiosny należy do najbardziej niebezpiecznych.
Wspólnie z Państwowa Straż Pożarna apelujemy o zaprzestanie wypalania terenów w ramach #StopPożaromTraw
Przyłączcie się do akcji! Podzielcie informacjami ze znajomymi, zauważycie ogień, informujcie nas, albo strażaków!