Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Wsparcie leśników dla szpitali walczących z koronowirusem – region świętokrzyski i radomski
Wsparcie leśników dla szpitali walczących z koronowirusem – region świętokrzyski i radomski
W ramach wsparcia i solidarności w obliczu epidemii koronowirusa nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w ramach inicjatywy Ministra Środowiska, w porozumieniu z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych przekażą szpitalom 109 tys. zł. Ogólnie Lasy Państwowe przeznaczą dwa miliony złotych na walkę z koronawirusem.
W związku z wystąpieniem pandemii koronowirusa SARS-COV-2 oraz dynamicznie zmieniającą się w tym zakresie sytuacją w kraju, w tym w województwie mazowieckim – regionie radomskim i województwie świętokrzyskim nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu udzielą wsparcia dla szpitali przyjmujących pacjentów zarażonych koronawirusem.
Nadleśnictwa przekażą środki finansowe w ramach darowizn na cele społecznie użyteczne łącznie w kwocie 109 tysięcy złotych, zgodnie z przepisami prawa w tym zakresie. Pieniądze trafią głównie do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego oraz w mniejszym zakresie do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Staszowie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą i Powiatowego Szpitala im. Jana Pawła II we Włoszczowie.
Szpitale w Radomiu i Starachowicach zostały przeprofilowane na szpitale zakaźne dla pacjentów zainfekowanych SARS-COV-2.
Środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do zapobiegania i zwalczania epidemii. Jest to wsparcie w związku ze spodziewanym drastycznym wzrostem zachorowań wywołanych przez koronowirusa. Będą to pompy infuzyjne, respiratory, zwiększenie bazy łóżkowej szpitali oraz środki ochrony osobistej (kombinezony, przyłbice ochronne, maski ochronne – różne rodzaje, czepki, płyny i żele dezynfekujące, chusteczki, pościel jednorazowa).
Leśnicy przychylili się do próśb szpitali, przyczyniając się tym samym do poprawy bezpieczeństwa i ochrony życia oraz zdrowia społeczności regionu w tych wyjątkowo ciężkich dla wszystkich czasach.
Więcej o tej ogólnopolskiej inicjatywie: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lasy-panstwowe-przeznacza-dwa-miliony-zlotych-na-walke-z-koronawirusem