Wydawca treści Wydawca treści

LKP "Puszcza Świętokrzyska"

Kilka słów o Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Puszcza Świętokrzyska"

Leśny Kompleks Promocyjny (LKP) Puszcza Świętokrzyska powstał w 2004 roku. W całości leży na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Jest to wyjątkowo bogaty i cenny przyrodniczo obszar leżący na terenie Nadleśnictw: Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów, Zagnańsk oraz w części Nadleśnictwa Skarżysko. Jego łączna powierzchnia wynosi prawie 77 tys. ha.

Cześć LKP Puszcza Świętokrzyska stanowi otulinę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Są to wyżynne, podgórskie i górskie kompleksy leśne ze znacznym udziałem drzewostanów zbliżonych do naturalnych, zwłaszcza jodłowo-bukowych, z domieszką jaworu, modrzewia i graba. O ich wartości przyrodniczej świadczy fakt, że na tym terenie funkcjonuje 5 parków krajobrazowych i 24 rezerwaty przyrody.

Jedną z największych atrakcji przyrodniczych jest tu dąb „Bartek", który rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk". Wiek tego monumentalnego drzewa, szacuje się na około 1000 lat. Nie mniej popularna jest jaskinia Raj, znajdująca się na terenie Nadleśnictwa Kielce. Warto także wspomnieć o pomnikowych cisach z miejscowości Cisów , leżącej w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Daleszyce. Prawdziwymi przyrodniczymi perłami są rezerwaty „Ciechostowice" z populacją rodzimego modrzewia polskiego i „Świnia Góra" z unikatową roślinnością i naturalnymi puszczańskimi drzewostanami.

Na terenie LKP Puszcza Świętokrzyska znajduje się wiele miejsc pamięci. Można tu znaleźć ślady walk z czasów Powstania Styczniowego z 1863 roku. Najwięcej jest jednak mogił i pomników upamiętniających tragedie z okresu II wojny światowej. Najbardziej znane to Wykus - miejsce pobytu zgrupowania AK Ponurego - Nurta oraz mauzoleum w miejscowości Michniów, upamiętniające zbrodnię dokonaną przez hitlerowców.

Rezerwat Wykus - fot. Krzysztof Ptak

Wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe tego terenu warunkują dynamiczny rozwój bazy edukacyjno – turystycznej. Otwierane są kolejne ścieżki dydaktyczne i edukacyjne. W najciekawszych miejscach pojawiają się pomosty, kładki i tarasy widokowe, które bardzo uatrakcyjniają zajęcia prowadzone przez leśników. Ta forma edukacji cieszy się coraz większą popularnością. Podobnie jak turystyka leśna, rowerowa i piesza.

Dużym uznaniem wśród nauczycieli i uczniów cieszy się leżąca w Nadleśnictwie Kielce malownicza ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ,,Sufraganiec". Podobnie leśna klasa w Nadleśnictwie Suchedniów. Nadleśnictwo Daleszyce zaprasza natomiast na zajęcia do sali edukacji ekologicznej „Wiewiórka".

Izba edukacyjna w Nadleśnictwie Łagów- fot Danuta Haraf-Sęk

W 2008 roku LKP Puszcza Świętokrzyska poszerzony został o obręb leśny Snochowice. Dzięki temu w jego skład weszły dodatkowo dwa rezerwaty przyrody: „Góra Dobrzeszowska" i „Perzowa Góra" oraz 3 pomniki przyrody, wśród nich znane wśród miłośników kielecczyzny Skałki Świętej Rozalii.  Wśród zabytków kultury znalazł się m.in. pałac murowany w gminie Łopuszno, powstały w 1897 roku wraz z zabytkową bramą i parkiem. Przyłączenie Snochowic do LKP Puszcza Świętokrzyska poszerzyło także ofertę edukacyjną kompleksu, który wzbogaciła się o ścieżkę przyrodniczo-geologiczną w rezerwacie „Perzowa Góra".

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dary Świętokrzyskich Lasów 2019

Dary Świętokrzyskich Lasów 2019

Dary Świętokrzyskich Lasów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają 22 września na VII edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.

Pierwsza część to wielkie grzybobranie z leśnikami. Następnie od godziny 14 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, pokazy sokolnicze i karate, leśne wystawy, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem i bartnictwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz siódmy przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

Wielkie grzybobranie

Mapa grzybobrania

W niedzielę 22 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Busy rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 8.00 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.

Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!

Regulamin Darów Świętokrzyskich Lasów

Leśny piknik

Od godziny 14 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z akcentami leśnymi – zupa grzybowa.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki oraz obejrzeć pokaz sokolniczy. Będzie także pokaz karate, który poprowadzi Mateusz Garbacz, leśnik – pasjonat tego sportu.

W programie (w godz. 14-16, scena na moście nad Silnicą):

  • Podsumowanie efektów grzybobrania: prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza;
  • Konkursy i quizy z nagrodami związane kampanią Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi” i akcją „Drewno jest z lasu”;
  • Wystąpienie eksperta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach dotyczące grzybów;
  • Wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu;
  • Prelekcje na temat wykorzystania leśnych ziół i darów lasu w codziennej kuchni
  • Pokaz sokolniczy
  • Pokaz karate przygotowany przez Konecki Klub Karate Kyokushin
  • Koncert zespołu Trompes de Pologne – zespół przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-16, ul. Sienkiewicza):

  • Prezentacja nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne dotyczące akcji „Drewno jest z lasu” realizowanej w ramach kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi”;
  • Stoisko promocyjne dotyczące projektu rozwojowego Lasów Państwowych Zdrowa Żywność z Polskich Lasów w zakresie działań:
    • „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów i sił w dzianiu barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami;
    • „Dobre z lasu” miejsce degustacji pyszności z dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów;
  • Prezentacja auta elektrycznego zakupionego w ramach projektu „Las energii” zorientowanego na rozwój elektromobilności i upowszechniania odnawialnych źródeł energii, stawiającym na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska poprzez zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń;
  • Wystawa grzybów przygotowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Ponadto WSSE przygotuje stoisko gdzie będą udzielne porady profilaktyki chorób odkleszczowych;
  • Stoiska wystawowe instytucji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku);
  • Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury – Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Zagnańsk (grzybobranie), Kielce, ul. Sienkiewicza/most nad Silnicą (piknik).

Termin:

22 września, godz. 8.00-16.00

Osoby do kontaktu:

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu
e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

Monika Karst – Nadleśnictwo Kielce
e-mail: monika.karst@radom.lasy.gov.pl

telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 986

Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów
e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

Beata Harabin – Nadleśnictwo Daleszyce
e-mail: beata.harabin@radom.lasy.gov.pl

telefon: 41 317 19 68