Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Świętokrzyska"

Kilka słów o Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Puszcza Świętokrzyska"

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

101 szczytów w 101 rocznicę

101 szczytów w 101 rocznicę

W dniach 9-11 listopada 2019 r., już po raz drugi, odbędzie się wielka akcja "101 szczytów w 101 rocznicę". W całym kraju, równolegle, ludzie kochający piesze wędrówki zdobędą 101 polskich szczytów, w tym m.in. Szczytniak w Górach Świętokrzyskich. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach. Akcja ma na celu uczczenie w górski sposób 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W tym roku organizator postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i w miarę możliwości posprzątać szlaki biegnące na wybranych 101 szczytów, jeśli tylko liście i śnieg na to pozwolą. W ubiegłym roku na szczytach spotkało się prawie 1000 osób i udało się im wspólnie zdobyć wszystkie wierzchołki wymienione w wydarzeniu.

Partnerem tej akcji jest między innymi Nadleśnictwo Łagów, które zaoferowało pomoc w postaci worków na śmieci oraz rękawic, a także wywóz zebranych śmieci. Nasza propozycja zdobycia Szczytniaka wygląda następująco:

I grupa spotyka się przed kościółkiem w Paprocicach 10 listopada o godz. 10:00, stamtąd idzie w kierunku Szczytniaka czerwonym szlakiem a na Szczytniaku skręca na czarny szlak i schodzi w kierunku Starego Skoszyna. Tutaj, na skraju lasu będzie punkt gdzie zostawimy zebrane śmieci.

II grupa – musi zorganizować się we własnym zakresie (ekipa przyjaciół, rodzina itp.). Ich trasa rozpocznie się na Alei lipowej w Gołoszycach i prowadzić będzie czerwonym szlakiem również w stronę Szczytniaka a dalej tak samo jak grupa I zejdzie czarnym szlakiem do Starego Skoszyna i tam zostawi zebrane śmieci. Jeżeli taka grupa się zorganizuje bardzo proszę o kontakt – Andrzej Zagnieński 519 350 510. Dostarczę worki i rękawice do umówionego punktu.

Osoby zainteresowane tym wydarzeniem zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.facebook.com/events/314198182537672/