Zanocuj w lesie

ZANOCUJ W LESIE

Amatorom spędzania wolnego czasu na łonie przyrody w spartańskich warunkach proponujemy wypad na teren Pasma Jeleniowskiego. W ramach programu „Zanocuj w lesie” będącego kontynuacją Programu pilotażowego bushcraft i survival można będzie tutaj spędzić czas z dala od miejskiego zgiełku i odpocząć w otoczeniu wspaniałej przyrody. Pasmo Jeleiowskie należy do jednego z najbardziej malowniczych obszarów Gór Świętokrzyskich. Teren obfituje w ciekawe pod względem przyrodniczym, historycznym, geologicznym i kulturowym miejsca.

Dla naszych gości przygotowaliśmy miejsce, gdzie będzie można zostawić samochód oraz trzy miejsca w których bezpiecznie rozpalimy ognisko. Można także korzystać z własnej turystycznej kuchenki gazowej. Grupy o liczebności do 9 osób mogą nocować dwie doby z rzędu bez konieczności powiadamiania o tym Nadleśnictwa. Jednak ze względów bezpieczeństwa proponujemy dać znać o zamiarze przebywania na naszym terenie – w przypadku zdarzeń losowych będziemy łatwiej mogli do Was dotrzeć. 

Życząc miłego pobytu i niezapomnianych wrażeń bardzo prosimy dla naszego wspólnego dobra o przestrzeganie regulaminu.

Mapa obszaru.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US       ] (android) lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663   ] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru

  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą

    1. Lokalizacja miejsc, w których można rozpalać ogniska znajduje się w regulaminie, a także na mapie. Dla naszych gości przy każdym z miejsc rozpalania ognisk jest przygotowane drewno. Jeżeli jest go niewiele prosimy o poinformowanie nas, a uzupełnimy jego zapas.

  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce

  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Takie powierzchnie oznaczone są specjalnymi tablicami.

  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków

    1. informacje o tego typu wyłączeniach/zmianach będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa Łagów

  7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

    1. terminy polowań zbiorowych

  • www.dudek.ostrowiec.pl/category/polowania/

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl nie później niż 3 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 519-350-510

 Nadleśnictwo Łagów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Należymy do jednego z 46 nadleśnictw, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.